En az 3 karakter giriniz.

<< query >> aramanız sonucu hiçbir ürün bulunamadı.

İlgili sonuçlar

Faydalı Bilgiler

Farklı lekelerin halıyı nasıl etkilediğini bilmek çözüm üretmek için önemlidir. Kuru lekeler halı liflerine zarar verir, ama düzenli şekilde halının vakumlanması bunu önleyecektir.Sakız ve reçine gibi yağlı lekeler kir toplarlar. Bunun sonucunda halının rengi soluk griye veya kahverengiye döner. Halının görünümünü bozan asıl olarak bu yağlı lekelerdir, bu lekeler halının liflerine sinerler ve zor temizlenirler.

Halıda Oluşabilecek Leke Çeşitleri

Asitli Maddeler

Bazı temizlik ürünleri ve piller asit içerir, bu güçlü asidin halıyla teması halinde çabucak döküldüğü bölgenin temizlenmesi gerekir, aksi taktirde halıda ciddi hasar meydana gelir. Asit dökülen bölüme yapılacak ilk müdahale bir süngerle asidin emilmesidir. Bu işlem asit bitene kadar yapılır ve daha sonra bir kaşık kaynamış soda ile sıcak su karıştırılır. Bu karışım lekeye sürülür. Halı en kısa zamanda kurutulmalıdır.

Kan Lekesi

Kan lekesine soğuk temizleme karışımlarıyla müdahale edilmelidir. Halıya kandan patojenik oluşumları temizlemek için bir halı temizleme profesyoneli çağırılmalıdır.

Yanıklar

Yanma sonucu oluşan karartılar ancak halının yanan bölümünün tekrar dokunmasıyla ve yenilenmesiyle tamamen yok olur. Bunun dışında yanan bölümlerin koyu uçlarının dikkatlice kesilmesiyle de kötü görüntü önlenmiş olur.

Boya Lekesi

Birçok içecek, ilaç, kozmetik ürünü, yemek ve başka sıvılar boya içerirler. Bu boyanın halı liflerince emilmesi çıkartılamayacak lekelere sebep olacaktır. Bu lekeler tekrar boyanarak halı üzerinde saklanabilir veya bu lekelerin etkilediği alan tekrar dokunabilir. Bunun dışındaki tek yöntem profesyonel bir halı temizleyicisine başvurmaktır.

Hardal Lekesi

Bazı hardalların içinde çok güçlü boyalar vardır ve bu halıdan kolay kolay çıkmaz. Hardalla lekelenmiş bölümün kesilip alınması ve bu bölüme yeni bir parçanın eklenmesi gerekebilir.

Pas Lekesi

Pas lekesinin kaldırılması için profesyonel birinin yardımı mutlaka gerekir, çünkü bu lekenin temizlenmesinde kullanılan kimyevi maddeler yanlış kullanıldığında halıya çok büyük zararlar verebilir.

Ev Hayvanları Nedeniyle Oluşan Lekeler

En iyi eğitilmiş hayvanlar bile evde lekelere sebep olabilir. Hayvanın üresi halıya bulaştıktan çok sonra fark edilir. Hayvanın beslenme şekline göre üresinin halıda bıraktığı lekenin zararı değişir. Üre lekesinin çeşidini hayvanın kullandığı ilaçlar, cinsiyeti, yaşı, sağlığı ve üreme durumu gibi etkenler etkileyecektir. Bazı çeşit üre lekeleri temizlenemeyebilir. Bu lekelerin önlenmesi için ilk olarak çabuk bir biçimde kağıt havlularla ürenin emilmesi sağlanmalıdır. Çeyrek kaşık bulaşık deterjanı ile ılık suyu karıştırarak halı silinmelidir. Bulaşık makinesi için olan deterjanı kullanmamak gerekir. Deterjan uygulamasından sonra iki bardak su ve bir bardak beyaz sirkeden oluşan karışımla halıyı silin ve çabucak kurutun. Kurutmak için kağıt havluyu bölgenin üstüne yayın ve bunun üstüne bir ağırlık koyun. Kağıt havlular tamamen nemlendikçe yeni kağıt koyun ve böylece bölgeyi kurutun.

Önleyici Bakım

Halıyı lekeden uzak tutmak, lekeleri halıdan çıkartmaktan daha kolay ve ucuz bir yöntemdir. Yapılması gerekenler:
- Evin etrafındaki garajı, kaldırımları ve park yerlerini temiz tutmak gerekir.
- Halının üstüne parça halılar koyulabilir ve bunlar vakumlanmalıdır.
- Sigara ve içki içilen, yemek yenen bölümleri belirleyip, bu bölümleri sıkça temizlemek gerekir.
- Havalandırma sistemlerinin bakımını yapın ve filtrelerini yenileyin.

Rutin Bakım

Düzenli bir bakım programı ile lekeler halıya iyice yerleşip halıya zarar vermeden bu lekelerden kurtulmak mümkündür. Tamir edici bir bakım yapılması halının düzelmesini tam anlamıyla sağlayamaz, çünkü geç kalınmıştır. Bu durumu ortadan kaldırmak için halının düzenli bir rutin bakıma ihtiyacı vardır.
Vakumla Temizleme
Bu işlemde dikkat edilmesi gereken doğru aletin kullanılması ve alet kullanılırken vakum yoğunluğunun iyi ayarlanmasıdır.
Tavsiye edilen vakum yoğunluğu
gün içinde yoğun kullanılan bölümler her gün elektrikli süpürge ile temizlenmelidir. Bu tarz yerler lobiler, asansörler, koridorlar, girişler gibi yoğun yerlerdir. Az geçiş yapılan konferans odası, ofis gibi yerler haftada iki veya üç kere elektrikli süpürge ile temizlenmelidir.
Doğru bakım aleti
Yoğun kullanılan bölgeler çift motorlu elektrikli süpürgelerle temizlenmelidir. Az kullanılan bölümler tek motorlu, eşyaların etrafından kolayca manevra yapabilecek güçlü elektrik süpürgeleri ile temizlenmelidir. Normal süpürgeler halının üzerindeki küçük parçaları temizlemekte kullanılabilir, ama sadece normal süpürgelerle titiz bir temizliğin sağlanması mümkün değildir.

Derinlemesine Temizlik

Yaygın olarak kullanılan birçok temizleme metodu halı için uygulanmaktadır. Halınızın çeşidine ve kullanım yoğunluğuna göre bir temizleme metodu seçmek doğru olacaktır. Kullanılan bazı deterjanlar tekrar lekelenmeye neden olur, deterjan seçimi de halı temizliğinde önemli bir faktördür. Deterjanın temizleme sonrası halı liflerinde kalması leke oluşturur. Halıda kalan deterjan kir toplayarak halının pis görünmesine neden olabilir.
Temizleme metotları
Sıcak su kullanarak temizleme
Halının havına deterjan ve sıcak su püskürtülür. Daha sonra su ve yumuşamış leke güçlü vakumla halıdan temizlenir. Sıcak su çok kullanılan, halının derinlemesine temizlenmesinde etkili olan bir yöntemdir. Bu yöntemin doğru kullanımı, halıda deterjanın kalıp lekeleri tekrar oluşturmasına engel olur.
Kuru birleşim
Halının üzerine serpilen bu bileşim lekeleri ve halıdaki yağı emer. Daha sonra mekanik bir fırça yardımıyla leke kalıntıları temizlenir ve daha sonra vakumlanır. Nemlendirme az olduğundan kuruma süresi kısadır. Kuru bileşim temizleme öncesi serpilirken halıya eşit yayılması önemlidir, aksi halde halının farklı bölgeleri farklı oranda temizlenir.
Köpük şampuan
Sıkıştırılan hava ile kuru bir köpük elde edilir. Köpük halıya silindir biçimindeki dönen bir fırça ile sürülür. Kuruması çok az zaman alır, çünkü nem az kullanılmıştır. Halıda deterjan kalırsa tekrar lekelenme yapacaktır ve sonuç olarak halı tekrar pis ve soluk bir görünüm alacaktır.
Rotary şampuanı Deterjan ve sudan oluşan karışım bir fırçayla halıya sürülür. Dönen bir fırça ile halının havlarına kadar karışım ulaşır böylece halının liflerindeki leke partikülleri yumuşar. Fırçanın temizleme sırasında kuruması halı liflerinin zarar görmesine neden olabilir.
Bone yöntemi deterjan ve sudan oluşan bir bileşim halının üstüne püskürtülür, emici bir ped ile halının üstü silinir. Bir başka yöntem ise deterjan ve su karışımının önce pede sürülüp, daha sonra zeminin silinmesidir. Temizleme sırasında temizlikte kullanılan ped kurursa bu durum halıya zarar verecektir. Halda kalan deterjan tekrar lekelenmeye sebep olacaktır.

Kaynak : Halı Dergisi
Elektrik süpürgesini halının üzerinde 7-8 kez ileri ve geri oynatmanız dipteki iri toprak taneciklerini almanız için yeterli olacaktır.
Halıların düzenli olarak vakumlanması halının ipleri arasındaki toprak taneciklerini alır ve halıların ömrünü uzatıp görünüşlerini korur. Halı ile kaplı alanların haftada bir kez yavaş bir şekilde vakumlanması gerekir. Az kullanılan alanların çok sık vakumlanması gerekmezken çok kullanılan veya sık kirlenen alanların her gün vakumlanması gerekir.

Yüzeydeki Toprak Tanecikleri

Ayakkabı ile gelen kuru toprak tanecikleri halının içine girmeden önce kısa bir süre halının yüzeyinde kalır. Bu tanecikler kağıt ve iplik gibi çöpler ile birlikte elektrik süpürgesiyle veya küçük el süpürgeleriyle bile alınabilir. Bu yöntemler halı yüzeyindeki tozu da giderecektir. Ev hayvanlarının tüylerinin hemen alınması gerekir çünkü tüylerdeki yağ halıya tutunmalarını sağlar ve halının tüylerinden aşağıya doğru inip oraya yerleşirler.

Halının Dibindeki Toprak Tanecikleri

Islak ya da kuru ayakkabılar ile halının üzerine taşınan iri toprak tanecikleri halının iplerinin arasına girer. Bu iri tanelerin halı iplerini kesebilen keskin uçları vardır. Bu durumda, halının dibindeki iri tanelerden kurtulmanın en iyi yolu vakumlamaktır. Elektrik süpürgesini halının üzerinde 7-8 kez ileri ve geri oynatmanız dipteki iri taneleri almanız için yeterli olacaktır.
Dik, uzun saplı elektrik süpürgeleri derindeki iri taneleri halıdan çıkarma konusunda çok başarılıdır. Başka bir çözüm halı ağızlığı takmak olabilir. Basamaklar döşeme ağızlığı ile veya fırça aparatıyla süpürülebilir.
Küçük boyutlu Şark halıları en iyi kayışlı elektrik süpürgesi ile temizlenir. Dik bir süpürge ile halının püsküllerine yaklaşırken, ağızlığı süpürgenin sapını aşağı doğru bastırarak kaldırın. Bu yöntem ağızlığı kaldırıp süpürgenin püskülleri tutmasını önleyerek halının püsküllü kısmının temizlenmesini sağlar.
Görüldüğü gibi halınızın üzerine su ve içki gibi sıvı maddeler dökmediğiniz sürece evinizdeki elektrik süpürgesinin halınızın bakımıyla ilgili yapabileceği işlerin sayısı oldukça fazla. Eldeki imkanları kullanıp ev ekonomisine katkıda bulunabileceğinizi unutmayın!

Kaynak:Halı Dergisi

Sitemizde verilen tüm halı ebat ve ölçü değerleri aksi söylenmedikçe santimetre (cm) olarak verilmiştir.


Örneğin 080 X 300 diye belirtilen bir ebat, 80 santimetre eninde 300 santimetre boyunda bir ebat anlamını taşır.


Toplam kaplanan alan, yani metrakare hesabı ise şöyle yapılır:


80 cm = 0.8 m


300 cm = 3 m


0.8 X 3 = 2.4 metrekare eder.

“Halı ve kilim seçiminde anahtar öğelerden biri de ekonomik olanaklardır. Tüketicinin isteklerine ve bu konu için ayırmış olduğu bütçesine göre birçok seçenek ve fiyat aralığı bulunmaktadır. Önemli olan halıyı ne kadar süre kullanmak istediğinizdir.”

Günümüzün en popüler zemin kaplama malzemelerinden biri olan halının, çok çeşitli özellikleri olan bir ürün olması nedeniyle tüketicilerin seçim aşamasında dikkat etmesi gereken bir takım konular vardır. Bu konuları bilmek ve bu bilgileri seçim esnasında kullanmak, çok daha doğru tercihlerde bulunmanıza yardımcı olacaktır.

Kullanım Alanları

Kendinize uygun bir halı almadan önce sormanız gereken bir takım anahtar sorular vardır. Bunların başında halının hangi odada kullanılmak üzere alındığı gelmektedir. Bu oda ailenin ortak vakit geçireceği bir alan mıdır? Odaya dışarıdan direkt erişim bulunuyor mu yoksa halı girişlere uzak bir mevkiide mi konumlanıyor? Halı direkt güneş ışığına maruz kalacak mı?

Salon, koridor ve merdivenler gibi yoğun trafik bulunan alanlarda, ekonomik gücün yettiği oranda en kaliteli halıyı almak önemlidir. Halı alışverişi yaparken, çeşitli markaların performans sınıflandırma klavuzları incelenmelidir. Bu sınıflandırma sistemi, hangi halının hangi bölgede en iyi performansı sağlayabileceği konusunda tüketiciye yardımcı olmaktadır. Bu kılavuzların büyük çoğunluğu, 5 üzerinden puanlama yapmaktadır. Bu anlamda 4 ve 5, kategorideki en iyi halıyı temsil eder.

Renk

Kapladığı alanın genişliği düşünüldüğünde, halı yaşam alanları dahilindeki dekorasyon öğelerinin temelini oluşturmaktadır. Kumaş ve diğer yüzeyler ile harmanlanmış doğal veya canlı renkler tercih ederek kendi tarzınızı ortaya koyabilirsiniz.

Elbetteki halıdaki renk tercihiniz oldukça kişisel bir seçimdir. Neredeyse her renk, desen ve ebatta mevcut olan, birbirinden farklı mekanlara değişik seçenekler sunan halı tasarımları arasından dilediğiniz atmosferi yakalamak için kendinize en uygun olanı seçmek günümüzde artık çok daha kolay bir hale gelmiştir. Örneğin popülerliğini yıllardır korumakta olan bej rengin kullanımı odayı olduğundan çok daha büyük ve ferah gösterecektir. Ancak halı satın alırken özellikle önerilen; oda içinde bulunan mobilya ve perdelerin rengini de göz önünde bulundurarak bir seçim yapılmasıdır. Aynı tonlarda bir halı seçimi sayesinde odada renk bütünlüğü sağlanarak görsel anlamda tatmin edici bir netice alınmış olacaktır. Son yıllarda ise mavi, koyu yeşil, pembe ve toprak renkleri gibi çevresel renkler artan bir talep görmektedir.

Güneş ışığı almayan odalarda sıcak tonlar kullanılarak sıcak bir atmosfer yaratılırken, yeşil ve mavi tonlar da yatıştırıcı bir etki yaratırlar. Açık renkler odayı daha geniş gösterirken, koyu tonlar samimi bir atmosfer sağlar. Son yıllarda lekelenme konusunda gelişen teknoloji sayesinde açık renkli halıların temizlenmesi eskiye oranla çok daha basit bir hale gelmiştir. Bu sayede, daha önceden lekelenme olasılığı nedeniyle çok da tercih edilmeyen açık renk halıların satışı artmıştır ve çok daha fazla dekorasyon seçeneği ortaya çıkmıştır. Yoğun trafiğe maruz kalan giriş bölgelerinde ise koyu tonlar seçilerek halının leke ve kirleri saklaması sağlanabilir.

Maliyet

Halı ve kilim seçiminde anahtar öğelerden biri de ekonomik olanaklardır. Tüketicinin isteklerine ve bu konu için ayırmış olduğu bütçesine göre birçok seçenek ve fiyat aralığı bulunmaktadır. Önemli olan halıyı ne kadar süre kullanmak istediğinizdir. Kaliteli bir halı aldığınızda, ödediğiniz fiyat ne kadar yüksek olursa olsun karşılığını uzun yıllar boyunca alabilirsiniz. Bu nedenle özellikle yoğun trafiğe maruz kalan bölgeler için alabileceğiniz en iyi halıyı almanız uzun vadede kâra geçmenizi sağlayacaktır.

Halının fiyatını belirleyen öğelerin en başında kullanılan ipliğin kalitesi gelir. Üretim ve tasarım özellikleri de halının fiyatında etkisi olan konulardır.

Doku ve Desenler

Günümüzde üretilen halılar, geleneksel ilmik havından çok daha fazlasını önermektedir. Bir odaya farklılık ve ilgi çekicilik katmak için, seçtiğiniz halıda dokulu bir desen olmasına dikkat edebilirsiniz. Gelişen teknoloji ile artık bir kaç katmanlı ilmik üretilebilmektedir. Ayrıca elmas gibi küçük taş parçaları, ya da ufak noktalar gibi aksesuarlar kullanılarak halıya kabartma etkisi verilebilmektedir. Halının doku, desen ve renkleri, odada yer alan mobilyalar ile bütünleyici bir etki ya da kontrast yaratabilir. Dokulu stiller aynı zamanda günümüzün aktif ve günlük yaşam biçimlerine de uyum göstermektedir. Dokulu halılar, birçok çeşit yapım tekniği ile üretilmektedir. Bu tekniklerin bilinen en önemli özelliği de zaman içinde halı üzerinde oluşabilecek lekelenmeleri gizleyebilme yeteneğidir.

İplikler

İplik halının temel malzemesidir. Halı içinde kullanılan ipliğin cinsi ve halının yapım şekli, halının kalitesini belirleyen en önemli özelliklerdendir. Halıların büyük bir çoğunluğu %97 oranında sentetik iplik ile üretilir. Sentetik iplikler dışında 5 temel iplik çeşidi bulunur. Bunlar;

Naylon: Günümüzün en popüler iplik çeşidi olan naylon, yıpranmaya karşı dayanıklı, esnek, mobilyanın ağırlığına ve hareketine dirençli ve aynı zamanda göz alıcı renkler sağlayabilen bir malzemedir. Leke ve kirleri gizleyebilen bir yapıda olması nedeniyle az ya da yoğun, her türlü kullanım alanı için uygundur.

Polipropilen: Aşınmaya ve kalıcı lekelere karşı oldukça güçlü olan polipropilen, diğer adıyla olefin, kolay temizlenebilirliği ile bilinir. Statik elektriğe karşı direnç gösterebilen polipropilen, nem ve küfe dayanıklılığı nedeniyle hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilmektedir. Polipropilen iplik, dış mekan spor zeminlerde kullanılan sentetik çimende ve evlerde bulunan oyun odalarında kullanılmaktadır.

Polyester: Mükemmel renk berraklığına sahip olan bu iplik türü kolaylıkla temizlenebilmekte ve aynı zamanda su bazlı lekelere karşı da oldukça dirençlidir.

Akrilik: Düşük maliyetine rağmen yün görünümü ve hissi veren bir malzeme olan akrilik küflenmeye karşı dayanıklıdır. Genelikle kadife yapımında kullanılan bu iplik zaman zaman banyolarda da kullanılmaktadır.

Yün: Zengin yapısı ve mükemmel performansı ile yün hem yumuşak hem de renk çeşitliliği olan bir malzemedir. Sentetik ipliklere göre daha pahalıdır.

Karışımlar: Yün/naylon karışımlar, görünüm açısından çok daha başarılı oldukları gibi aynı zamanda yünün rahatlığı ve naylonun uzun ömürlülüğüne sahiptir. Akrilik/polipropilen ya da naylon/polipropilen karışımlar da oldukça ilgi çekmektedir.

Kaynak:Halı Dergisi
“Halı, yumuşaklığı ve hız kesici etkisi sayesinde ev içinde her yaştan insan için güvenli bir ortam yaratır. Özellikle yeni yürümeye başlamış çocukların hareketlerini kontrol etmek zor olduğu için, sert ve soğuk bir zeminden ziyade halı gibi yumuşak ve koruyucu bir kaplama seçmek çok daha güvenlidir.”

Son birkaç yılda popülaritesi devamlı olarak artan bir grafik çizen halı ve kilimler, ev ve ofislerde dekorasyon anlayışının temel öğelerinden biri haline gelmiştir. Yumuşaklığı, desenleri ve renkleri ile halı ve kilimler tüm diğer zemin kaplama malzemelerinden ayrılıyor.

Rahatlık / Yalıtkanlık

Yapısında bulunan milyonlarca iplik ile bir sıcaklık hissi yaratan halı aynı zamanda aşırı sıcak ya da soğuklara karşı da yalıtım sağlar. Halı, zemin üzerinde çok daha stabil hava sıcaklıkları oluşturduğu için kullanıcılara daha konforlu bir ortam yaratır. Soğuk mevsim ya da iklimlerde halı, ılık havayı uzun süre muhafaza eder. Enerji tüketimi konusunda dikkatli davranılması gereken çağımızda halı, bu özellikleri sayesinde oldukça yarar sağlamaktadır. Aynı şekilde sıcak havalarda da, aşırı sıcaklığa karşı bir yalıtım oluşturur.

Dekorasyonun Temeli ; Estetik Görünüm

Halının bir dekorasyon aracı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yaşam alanlarımızın zeminlerini büyük ölçüde kaplayan bu ürünün renk ve doku özellikleri oldukça önem taşır. Renk ve dokusuyla halılar mekanlara sadelik, rahatlık ve yumuşaklık kattığı gibi kullanılan parlak renklerle de canlandırıcı bir etki yaratırlar. Halı, bir çevreyi kişiselleştirmek için en etkili ve en kolay yollardan biridir.

Kayma ve Düşmelere Karşı Güvenlik

Güvenlik, özellikle küçük çocukların ve yaşlıların bulunduğu alanlarda dikkat edilmesi gereken temel bir konudur. Bu anlamda, yaşam alanlarının zemininde, kaymaları ve düşmeleri önleyen ya da herhangi bir düşme anında yaralanmalara karşı koruyan sabit ve kaygan olmayan bir yüzey tercih edilir. Özellikle yeni yürümeye başlamış çocukların hareketlerini kontrol etmek zor olduğu için, sert ve soğuk bir zeminden ziyade halı gibi yumuşak ve koruyucu bir kaplama seçmek çok daha güvenlidir. Halı, yumuşaklığı ve hız kesici etkisi sayesinde ev içinde her yaştan insan için güvenli bir ortam yaratır.

Ses Yalıtım Özellikleri

Gelişen teknoloji ile beraber hayatımızın bir parçasına gelen bilgisayarlar, telefonlar, büyük ekran televizyonlar ve video oyunları yaşam mekanlarımızın olduğundan çok daha gürültü bir hal almasına neden olmaktadır. Hava yoluyla yayılan bu gürültüye en basit çözüm hemen ayaklarımızın alında yer alan halılardır. Halı, güzel bir zemin kaplaması olmanın dışında, ses yalıtımı da sağlayan bir üründür. Buna ek olarak mekanlarda estetik bir atmosfer de sağlayarak konforu da arttırır.

Son yıllarda, inşaat firmaları ev içindeki tüm yaşam alanlarını, büyük ve açık bir alan ile birleştirmeye yönelik bir eğilim taşımaktadır. Ancak bu yerleşim planı, ailenin birlikteliğini ilerletmesi nedeniyle ortamdaki gürültü miktarının da artmasına neden olacaktır. Zemine döşenen halı sayesinde ise bu gürültü, duvar ve mobilyalara çarpıp artmak yerine emilecektir.

Araştırmalar gösteriyor ki düzgün bir şekilde belirlenmiş dolgu kombinasyonları ile üretilen halılar çok daha etkin bir biçimde ses yalıtımı sağlamaktadır. Halı dolguları, halının rahatlık ve ergonomik özelliklerini de arttırmaktadır. Halı dolguları, aşınmaya ve yıpranmaya karşı koruma sağladığı için halının ömrünü de uzatır.

Kolay Bakım

Basit ancak düzenli bakım halının ömrünü uzatacaktır. Özellikle yoğun trafiğe maruz kalan alanların birkaç günde bir süpürülmesi ve geri kalan kısımların da haftada bir temizlenmesi yeterli bir bakımdır.

Günümüzde üretilen halıların çoğu, üretimleri esnasında lekelenmeye karşı kimyasal işlem görmektedir. Ancak bu işlem halının hiçbir şekilde lekelenmeyeceği anlamına gelmez. Halınız üzerine herhangi birşey döküldüğünde bunu olabildiğince hızlı bir şekilde temizleyerek lekelenmeyi önleyebilirsiniz.

Yaşlılar İçin Avantajlar

Zemin üzerindeki güvenlik özellikleri yaşlı insanlar açısından oldukça önem taşır. Halı ile kaplanan zeminler özellikle tehlike riski altında bulunan yaşlılar için çok daha emniyetlidir.

Kaynak:Halı Dergisi

Prensip olarak halınızı yıkatmak son çözüm olmalıdır, öncelikle temizle/silme denenmelidir. Halı yıkama şirketlerine verilen halıların yıkanabilir olduğunda emin olunuz, el dokuma halılar ve bazı makine halıları kesinlikle yıkanamaz. Emin olmadan bu işlem yapılmamalıdır.


Ayrıntılı bilgi için şu makaleyi öneririz:


Halı Bakımı ve Lekelere Çözüm Yolları

“Renk seçimi, odalarda dört farklı etki yaratmak için yapılır. Bu etkiler ferahlık, sıcaklık, soğukluk veya ılıklıktır. Ayrıca halıda seçilen renk, zemini ne kadar vurgulamak istediğinizle de alakalıdır.”Evinizin zeminini dekorasyon içinde ön plana çıkarmak istiyorsanız; halınızı nötr renkli ve desensiz seçebilirsiniz. Gri renklerin seçimi de zemini arka planda bırakmaya yeter. Bu sayede evinizin mobilyalarını ön plana almış olursunuz.
Eğer mobilyalarınızın yeterince göz alıcı olmadığını ve dikkati zemine çekmek gerektiğini düşünüyorsanız; halınız açık renkli ve desenli olmalıdır.

Sıcak,Ilık veya Soğuk Renklerin Tercihi

Odalarda istenen ortamın sağlanmasında kuşkusuz renklerin etkisi büyüktür. Kuzey ve doğu kültürlerinde ılık renklerin kullanımı yaygındır. Güney ve batıda ise soğuk renklerin tercihi göze çarpar.
Odayı daha ılık yapmak için sarı, portakal rengi veya mavimsi kırmızı gibi renkler seçilmelidir. Odayı daha soğuk yapmak için ise mavi veya sarımsı yeşil gibi renkler tercih edilebilir.
Bir odanın diğer odadan bakılınca görünmesi, iki seçenek sunar. Bu odalar ya ortak renkler kullanılarak bağlanacaktır, ya da farklı renklerle dekore edilerek birbirinden ayrılacaklardır. İki odanın zeminlerindeki halıların farklı olması odaların ayrılmasında işe yarar.
Bir ev hayvanınız varsa ve sürekli tüy döküyorsa onun bulunacağı odanın halısı, hayvanın tüyleriyle aynı renk seçilmelidir, böylece halıyı sürekli süpürme zorunluluğu ortadan kalkar.
Odadaki mobilyalar da halının renginin seçiminde önemlidir. Ahşap tonları bazı renklerle asla uyum sağlamaz, ama uyum sağladığı renkler de vardır. Bundan dolayı halı almaya giderken halıların renklerini mutlaka mobilyanızın rengiyle mukayese edin.

Açık,Orta ve Koyu Tonların Tercihi

Açık renkler ferahlatıcı etki verirler. Koyu renklerin etkisi ise rahatlatıcı ve sıcaktır. Orta ton gölgeler algımızda farklılık yaratmazlar. Açık renklerin ışığı yansıtma özelliği odaları daha aydınlık yaparken koyu renklerin ışığı emme özelliği odaya daha karanlık bir görünüm verecektir. Orta tonların özelliklerinden en önemlisi bu renk halıların kolay temizlenmesidir. Beyaz renkler kiri hemen gösterirken koyu halılarda tüylenme sonucu oluşan tiftikler daha net görünür.
Büyük bir halı evde her zaman daha koyu görünür...
Zemin büyük bir alandır. Tüm zemini kaplayan halı, rengi yoğunlaştırır. Bu nedenle aynı halının küçük örneği ile büyük hali arasında koyuluk farkı mutlaka olur. Halı örneklerinden istediğiniz renk tonun bir açığını seçmeniz amaçladığınız tona ulaşmanızı sağlayacaktır.

Donuk,Yumuşatılmış ve Parlak Renklerin Tercihi

Parlak renklerli halılar odaya bir hareketlilik katar ve sakin bir oda ortam sağlanmak isteniyorsa uygun değildir. Biraz gri katılarak yumuşatılmış renkler sakin, içinde uzun vakit geçirilecek ortamlarda tercih edilebilir. Eğer oda çok sık kullanılıyor ve halı aşındırılıyorsa nötr, donuk veya yumuşak renklerin tercihi gerekir, çünkü bu renkler kiri kamufle ederler.

Halıların Yarattıkları Değişik Oda Ortamları

Sakin ve Huzurlu Oda
Renkler: Huzurlu bir ortam için büyük renk kontrastlarından uzak durmak gerekir. Tek renkli bir halının üzerinde renk tonlarının koyu ve açık olarak değişiklik göstermesi sakin bir ortamın yaratılması için uygundur. Koyu renklerin zeminde kullanılması akıllıcadır, çünkü koyu renkler yerçekimine uyumludur. Soğuk renkler olan; yeşil ve mavi rahatlatıcıdır. Gri ve daha koyu renkler de huzur verir. Akşamüstü etraf batan güneşle griye büründüğünde kendimizi huzurlu hissetmemizin sebebi grinin her rengi yumuşatmasıdır.
Sadelik: Desen her zaman canlılık getirir ama huzurun ve rahatlığın hedeflendiği bir odada canlılığa gerek yoktur. Eğer desen isteniyorsa bu desen halının üstünde az fark edilen ama güzellik katan bir desen olabilir.
Yüzey: Yumuşak ve düz zemini olan halılar rahatlık verir. Dokunuşa rahatlık verdiği gibi bu tarz halılar gürültüyü de emerler.

Canlı ve Hareketli Oda
Renkler: Kırmızı, portakal rengi ve sarı gibi parlak ve ılık renkler güneş ışığı gibi insana enerji verirler. Çok konraslı renklerin kullanılması kişide heyecan veren bir etki bırakır. Kırmızı ve yeşil, mavi ve portakal rengi, pembe ve sarı gibi zıt renkler birlikte kullanıldıklarında birbirlerinin gücünü ve etkisini arttırırlar.
Desen: Kalın desenler heyecan vericidir. Birbirleriyle zıtlık içinde tasarlanmış kalın desenler dikkat çekerler. Desen ne kadar çok kullanılırsa oda o kadar hayat dolu hale gelecektir.
Yüzey: Sert ve pürüzlü halılar canlılık verir. Çünkü pürüzlü zeminler ışığı da çeşitli yönlere yansıtırlar. Çeşitli ışık ve gölge kombinasyonları oluşur. Bu çeşitlilik canlılık ve hareket hissi yaratır.

Rahatlatıcı Oda
Renkler: Renklerin orta değerlerde kullanılması rahatlık hissi verecektir. Orta derecede bir kontrastlık renkler arasında olabilir, ama keskin olmamalıdır. Parlak renkler veya yumuşatılmış ılık renkler tercih edilmelidir.
Desen: Doğrusal desenler tercih edilmelidir. Desenler orta derecede kontrastlı olabilir. Eğer oda sıkıcı görünüyorsa desenler eklenebilir, ama oda hareketli görünüyorsa desenler dekorasyondan çıkarılabilir.
Yüzey: Halı yüzey düz veya az pürüzlü olarak tercih edilebilir.

Neşeli Oda
Renk: Açık ve ılık renkler neşelidir. Sarı, parlayan güneş gibi insana neşe verir. Odayı daraltmadan, parlaklık katar.
Desen: Özellikle hoş desenler odaya neşe katar.

Baştan Çıkarıcı Oda
Renk: Bu amaca göre oda ılık renkli halıyla kaplanmalıdır. Loş ışığın ılık renklerle birleşmesi içerde arkadaşlık dolu, sıcak ve rahat bir ortam yaratır.
Yüzey: Kalın, pürüzlü ve tatlı bir dokunuşu olan halılar seçilmeli. Bu odanın atmosferinde önemli rol oynar.Kalın ve yumuşak yüzeyler duyuları iyi etkilediği gibi bir ılıklık hissi yaratırlar. Ayrıca sesi emdikleri için özel bir ortam sunarlar.

Kaynak:Halı Dergisi
Kullanılacak zemine uygun kalitede halı almak çok önemlidir ve bunu seçerken halının performansını anlayabilmek adına ürün tanıtım broşüründeki bilgilerden yararlanmak işin püf noktasıdır. Bu broşürlerde verilen değerlere ve halının serileceği zeminin kullanım yoğunluğuna göre uygun halıya karar vermek mümkündür.
Broşürlerde genellikle ürünün yoğun kullanıma dayanıklılığı 5 üzerinden değerlendirilir. Yoğun kullanıma dayanıklı yerlerde 5-4 arası değerlerdeki halılar, kullanımın daha az olduğu yerlerde ise 3-2 arası değerlerdeki halılar tercih edilmelidir. Halının yumuşaklık durumu, aşınmaya direnci, kırışma yoğunluğu ve keçesi gibi faktörler, halının kalitesini belirleyen kriterlerdir.

HALI DOKUSU

Halının dokusu, kullanıldığı odanın karakterini belirler. Ciddi tarzda, kesik havlı kadife Saksony veya sıcak bir görünüş katan Berber bukle bir halının tercihi farklı atmosferlerin yaratılmasını sağlar. Seçilen halının rengi kuşkusuz sizin hayat tarzınızı ve kişiliğinizi ifade edecektir. Halının ömrünün uzun olmasını ve performansını etkileyen faktörleri bilmek halı kullanmak isteyenler için önemlidir.

ELYAF ÇEŞİTLERİ

Polypropylen: Günümüz halı pazarındaki halılar içinde lekeye en dayanıklı halı elyafı olefindir. Bu elyafların rengi, lifin üretim aşamasında verilir, elyaf sonradan boyanmaz. Buna “solüsyon boyama” denir. Hem iç, hem dış mekanlarda bu elyaftan üretilen halılar tercih edilir, çünkü bu elyaf neme, küfe, lekeye ve statik elektriğe dayanıklıdır. Fakat bu elyaflar naylona göre daha çabuk yatar. Polypropylen Berber bukle halılarda kullanılır.

Naylon: Bu elyaf, olefinden daha güçlüdür, ama lekelere olan dayanıklılığı daha azdır. Dayanıklılığı yüksek olduğu için naylon en popüler elyaftır.

Polyester: Naylon ve polypropylende kullanılan hammaddeye benzer bir plastikten polyester üretilir. PET polyester, geri-dönüşüm kutularına atılmış plastikten üretilir.
Polypropylen elyafındaki yatma problemine polyesterde de rastlanır. Polyester her zaman solüsyon boyama yöntemiyle boyanmaz ve olefin elyafı kadar da lekeye dayanıklı değildir. Polyester elyafının fiyatı naylondan daha ucuzdur.

Yün: Bu elyaf diğerleri arasında en pahalı olanıdır ve bu yüzden sadece lüks halılarda ve parça halılarda kullanılır. Yün elyaf, yoğun halılarda kullanıldığı ve yumuşaklık hissi yarattığı için beğeni kazanmıştır. Yün elyaflı halı alırken, halının yoğun olduğundan emin olun.

Pamuk: Pamuk elyafı yumuşaktır, ama yatmaya ve lekelere dayanıklı değildir. Pamuk elyaf nemi emdiği için zor temizlenir.

Akrilik: Bu elyaf, yünün yumuşaklığını daha ucuza sağlar. Neme ve küfe dayanıklıdır. Aşınmadığı için banyo paspasları için uygun bir elyaftır.

HAV AĞIRLIĞI

Hav ağırlığı, m2’ye düşen elyafın ağırlığı ile ölçülür. Elyafın sıklığı direkt olarak halının kalıcılığını ve performansını etkiler. Hav ağırlığı fazla olan halı daha dayanıklıdır ve daha pahalıdır. Hav ağırlığını üründe olduğundan fazla söyleyen satıcılara dikkat etmek gerekir.

BÜKÜM

Halının bir metre uzunlukta birimindeki elyafların ipliklerin birbirine bükülebilme sayısı hesaplanır. Bu sayının çok oluşu halının da kaliteli olduğunu gösterir. Yüksek büküm sayısına sahip halılar düzleşmeye ve ezilmeye dayanıklıdırlar. İpliklerin sabitlenme işlemi ipliklerin birbirlerinden ayrılmamasını garantiye alır ve halıya dayanıklılık katar. Sıkı ve çok sayıda yapılan bükümler halının ezilme ve düzleşmeye karşı dayanıklılığını arttırır.

YOĞUNLUK

Halı elyaflarının ilmek sıklığı, halının yoğunluğunu belirler. Halıda ne kadar çok iplik kullanılırsa halının yoğunluğu ve yüz ağırlığı o kadar artar. Yoğunluğu fazla halılar aşınmaya ve düzleşmeye daha dayanıklıdır. Halının yoğunluğunun fazla olması, görünüşünün de daha iyi olmasını sağlar, ayrıca daha rahat yürünen bir zemin oluşturur.

HALI ALTLIĞI

Halı altlığı, halının alt bölümünde vatka görevi görür. Halı altlığının kullanımı, halının yalıtım özelliklerini arttırır, halının yürümeden aşınmasını azaltır, güzel görünümünün korunmasını uzatır ve rahatlık sağlar. Halı altlığının farklı kalınlıkları vardır. Halı altlığı hem iş yerlerinde hem de evlerde kullanılır. Halı keçesi, üretan, Hint keneviri, sentetik elyaf ve kauçuktan yapılır.

Kaynak:Halı Dergisi
Kilim dokumada kullanılan çok çeşitli tezgah ve dokuma teknikleri, farklı amaçlar için kullanılmaktadır; Bu farklı amaçlar iki ayrı grupta toplanabilir. İlk grup basit dokuma tekniğidir. Bir kilimde desen oluştururken iplik tekrar tekrar renklerden geçirilir.
İplikler, “çözgü” adı da verilen dikey ipliklerin altından geçirilerek motif ve desenler oluşturulur. Daha sonra yatay iplik (atkı) aynı yerden, yani renkli motifin köşesinden geçirilir. Bu uygulama bir motif bitinceye kadar devam eder. Diğer motifin bittiği yerden bir sonraki motifin yapılmasına başlanır. Asla iki ayrı ip rengi bir birine bağlanmaz. Bu işlem sonunda iki ipliğin arasında kesik şeklinde bir görünüm oluşur. Her renk bloğu başarıyla dokunarak kilim tamamlanır. Böyle dokunmuş kilim ışığa tuttuğunuzda çok rahat bir şekilde iki desen arasındaki kesiklerin buluştuğunu, ama birleşmediğini görürsünüz. İkinci grup sarma ve işleme tekniğinin uygulandığı dokumaları içerir.

Üçüncü bir iplik, dikey ve yatay iplikleri sararak, amaca göre farklı biçimlerde kullanılır (Cicim, Zili veya Sumak) ve motif oluşturulur. Cicim motifleri genellikle aralarında organik bir bağ olmaksızın serpilir. Zili kilimlerinin yüzey dokumasında, dizayn iplikleri ve düşey çizgiler bulunur, bu da Zili kilimlerinin ayırt edici özelliğidir. Sumak’ta yüzey tamamen dizayn iplikleriyle kaplanır. Bütün bu teknikler istenirse tek bir dokumada bir araya getirilebilir. Bu dört çeşidin de kendi alt grupları olup, farklı teknikleri vardır.
Kilim dokumada kullanılan 2 temel düğüm vardır. Bunların birincisi, çift dikiş denen Türk dikişidir, sıkı dokunmuş uzun dayanan ve sağlam halılar bu dikiş yöntemiyle yapılır. Diğer dikiş ise tek dikiş olarak bilinir; Pers dikişi veya Sennah dikişi olarak da adlandırılır.
Türk düğümü, iki ipliğin diğer bir iplikle çevrelenmesi yöntemiyle yapılır. Pers düğümü ise tek atkının sıkı, diğerinin gevşek sarıldığı bir yöntemdir. Gevşek kalan uç, atkı ipliklerinin içinden çekilir, diğer gevşek uç ise çift atkı ipliğinin dışına gider. Dokumada kullanılan ipler, bitkilerden (pamuk, keten), hayvanlardan (yün, tiftik, ipek), metallerden (altın, gümüş) ve diğer materyallerden (naylon, perlon) elde edilir. Bu iplerin boyanması 2 şekilde olur:

Doğal ve sentetik boyama yöntemleri vardır. Doğal boyamada ceviz kabuğu ve yaprağı, çay, soğan, yabani erik, siyah meşe palamudu, saman, turşu ve peynir suyu, yakılmış bitki külleri, pas, boyama özelliği olan çamur ve toprak, ayva ve yaprağı, patlıcan kabuğu, domates ve asma yaprağı, yumurta boyası (kök boya) gibi maddeler kullanılır. Katalizör olarak da tuz ve şaptan yararlanılır. Yünün kalitesi hava şartlarına, koyunun yetişme şartlarına ve kırpılma zamanına göre değişir. Kuru ve sıcak yerlerde yetişen koyunların yünü kurumuş ve narin oluyor ve kolay bozuluyor. Bu ortamlardaki koyunların yünleri kısa ve cansız görünür. Kaliteli yün, sulak, soğuk ve yüksek yerlerde iyi beslenen, sağlıklı koyunlardan elde edilir. Soğukta yetiştirilen koyunlar, soğuktan korunmak zorunda oldukları için postları daha çok gelişir ve vücutları daha yağlı olur. Bu yağ daha sonra lanolin denen bir maddeye dönüşür ve yün liflerine girer bu sayede yün 10 cm. gibi bir uzunluğa kavuşur. Elde edilen yün, ipeğe benzer ve esnektir. Yüksek yerlerde yaşayan koyunlardan, ilkbahar mevsiminde kırpılarak elde edilen yün, en kalitelisidir. Yün, kirmen adı verilen ilkel aletlerde, tekerleklerin dönmesiyle iplik haline getirilir. El örgüsünde yün lifi, örme işlemi boyunca orijinal uzunluğunda kalır. (Örme işleminden önce 7 cm. uzunluğundaki bir yün lifi, örme işleminden sonra da aynı boyda olacaktır.) Endüstriyel örgü makinelerinde de yün lifi işlenebilir, ama bu işlem sırasında bazı yün lifleri zarar görür. Zarar gören lifler birbirine yapıştırılsa bile sonuç olarak yün gücünü kaybedecektir ve bu yünle dokunan kilimin de ömrü kısalacaktır.
Kilim ve parça halı dokumada pamuk hem atkı hem de çözgü ipliklerinde kullanılır. Pamuk lif, yün ile karşılaştırıldığında daha az elastiktir, ama daha dayanıklıdır. Yün dokumaya göre daha sıkı dikişler pamukta kullanılabilir. Yün liflere sıkı dikişler uygulandığında lifler bozulabilir, ama pamuk lifler sıkı dikişlere daha dayanıklıdır. Yoğun dikiş kullanılan yün lifli halıların atkı ipliklerinde genelde pamuk çözgü ipliği kullanılır, örneğin; Hereke, Ladik ve Kayseri Bünyan halıları bu yöntemle elde edilir.
Orta Doğu köylüleri ve göçebeleri birçok farklı dokuma tekniği kullanarak göz alıcı tekstil sanatını yaratırlar.

YAYGIN KULLANILAN DOKUMA METODLARI

Parça Tapestry
Bu teknik genellikle yün parça halılarda ve asılan kilimlerde kullanılır. Parça tapestry, çantalarda ve resimli tapestry’lerde kullanılır.
Atkı yüzlü dokumalar (çözgüsü tamamen sarılmış), dikey damarlı şekilde oluşturulur. Çözgü iplikleri dokuma tezgahına takılan uzunlamasına ipliklerdir, atkı iplikleri bu çözgü ipliklerine geçirilir.
Tapestry dokumasında atkı iplikleri devamlı değildir. Sanatçı, renkli atkıları arkalı önlü bir şekilde desenlerden geçirir. Tapestry yönteminde, renklerin birleştiği noktalarda, desen eğer dikey ise küçük bir kesik oluşur. Diğer tapestry yöntemlerinde atkılar aynen tekrarlanır ve birbirine geçirilir, bu uygulama kesik oluşumunu engellemek de başarılı olsa da bu yöntemlerin de kendi dezavantajları mevcuttur. Tapestry yöntemi en düzgün dokumayı sağlar.
Dokumacılar, desenlerde dikey çizgilerden kaçındıkları için dizayn çapraz ve yatay desenlerden oluşur. İyi bir sonuç için, çapraz desenler kesiştirilmelidir. Kilimlerin dizaynları genellikle yapısal nedenler göz önünde bulundurularak yapıldığı için, iyi dokunmuş kilimlerde aynı karakteristik dizaynı görmek mümkündür.
Tapestry tekniğindeki atkı iplikleri her zaman yatay değildir, eğri ve kavisli de yapılabilir. Mısırlı dokumacılar, Anadolu, İran ve Kafkasya’dakiler gibi hayvan, insan ve bitki motiflerini kullanırlar, ama dizaynlarında mutlaka geometrik kurallara bağlı kalmazlar.

Cicim - Zili(Sili) - Sumak
Cicim ve Zililer dokuma ayrıntıları olan kilim çeşitleridir. Cicim ve zililer yüz ve tersleri ayrı dokumalardır. Yüzde meydana getirilecek desenin motifleri düz dokuyu yapan atkı ve çözgü iplik sisteminin yanı sıra renkli ikinci bir atkı ipliğinin (kırma) çözgülerin arasından önden arkaya geçirilmesi ile yapılır. Ön bölümde ipler dağınık ve karışık, tersinde ise düzenli bir kompozisyon oluşturur.
Cicim, yalnız kendi tekniğiyle dokunduğu gibi, cicim-kilim, cicim-zili, cicim-sumak veya bunların birkaçından oluşmuş kuşaklar halinde dokunabilir. Bazen cicim dokumanın arasına zili veya sumak teknikleri ile de süsleme katılabilir.
Cicimle aynı teknik özelliklere sahip zililer, desenlerinin yüzeyde hiç boşluk bırakılmadan dokunmuş olması ile cicimlerden ayrılır. Zililer, “ıstar” adı verilen dikey tezgahta ters tarafı yüzde olmak üzere dokunur. Tekniği; cicime göre daha kolaydır. Düz zili, çapraz zili, seyrek zili, damalı zili ve konturlu zili gibi çeşitleri vardır.
Sumak, cicim ve ziliye benzer ancak, desenleri atkıların çözgülere sarılması ile oluşturulmuştur. Çözgü ve atkı dışında deseni oluşturan renkli ipleri vardır. Dokuma tersinde düzgün ve kabarık, düzgün yüzünde ise desen yapılan renkli ipler dağınık ve kesiktir. Desenler, sarma usulü yapıldığından dıştan bakıldığında örme gibi görünür. Sumak; Doğu ve Batı Anadolu bölgelerinde yaygın olarak görülürken Orta Anadolu’da çuval gibi dokumalarda kullanılır ve kuşaklar halinde dokunur. Düz sumak, atkısız düz sumak, balık sırtı, ters sumak gibi çeşitleri görülür.

Kaynak:Halı Dergisi
Bir tekstil ürünü olan halının değerini belli eden kendine has karakteristik özellikleri vardır. Desenler el yapımı Türk halılarında her zaman kullanılmıştır ve bunu yapmaktaki ana teknik düğümdür. “Türk düğümü” diye bilinen çift düğüm, el yapımı Türk halılarının karakteristik bir özelliğidir.
Dizayn ve desenlerde gelişmeler olsa da Türk halıları tarihi ve geleneksel özelliklere sadık kalınarak üretilir. El dokuması halılar, farklı bölgelerde farklı amaçlara hizmet edecek şekilde üretilirler. Bu halılar sadece yer halısı olarak değil, çadır perdesi, beşik, koltuk örtüsü, duvar halısı ve seccade olarak da kullanılır.
El dokuması bir halının tamamlanması, aylar süren ve yetenek isteyen bir çalışmadır. Yere serilen halı, bir nesilden diğerine kalır ve değeri eskidikçe artar. Her bölgenin kendine has motifleri ve teknikleri vardır. Halıların motiflerinde saklı hikayelerin oluşumu ve bu motiflerdeki anlam, Anadolu’da dokunan ilk halıya kadar dayanır.
Halıyı dokuyan kişi, halıya duygularını ve düşüncelerini katar (sosyal kısıtlamalar gibi), bu duygu ve düşünceleri aktarmak için kodlar ve semboller yaratır. Motiflerin doğuşu ve anlamları böyle oluşmuştur.
Motifler, hizmet ettikleri amaçlara göre dört farklı başlıkta incelenebilir:

- Doğumu ve çoğalmayı anlatan motifler
- Hayatı temsil eden motifler (hayatın ortaya çıkışına, hayatın temellerine ve korunmasına dair motifler)
- Ölüme ait motifler
- Ölümsüzlük ve aile ile ilgili motifler

Halıyı dokuyan kişi, önce doğumla ilgili motiflerden başlar, hayatı sembolize eden motifleri koyarak devam eder ve halının dokunması ölüm motifleriyle son bulur. Halıya bakıldığında hayatın her ayrıntısını görmek mümkündür.
Motiflerin ortaya çıkışı tamamen iletişimle ilgilidir. Halının motiflerinin dili estetik amaçlardan çok psikolojik etkileri için yapılmıştır.

ÜREME VE DOĞUMLA İLGİLİ MOTİFLER

1- Kalçadaki eller: Bu motif anneliği ve doğurganlığı temsil eder. Bu motife Anadolu’nun çeşitli yörelerinde, “gelin kız”, “sarmal”, “çocuklu kız”, “kanca” gibi isimler verilir. Ankara yakınlarındaki Ahlatlıbel’de bulunan M.Ö. 3000 yıllarına ait “Tanrıça Kraliçe” heykelinin bu motifin kaynağı olduğu düşünülmektedir.

2- Koç boynuzu: Bu motif erkekliği, cesareti ve gücü sembolize eder. “Gözlü koç başı”, “boynuzlu” gibi isimleri vardır. Boynuzlu koç figürü Anadolu birçok farklı yöresinde farklı varyasyonlarda kullanılır. Bronz koç boynuzu bir Frigaya sembolüdür. Koç şeklinde yapılmış mezar taşları da sonsuzluğu temsil eder. Bu semboller halıya adapte edildiğinde ortaya bu motif çıkmıştır.

3- Doğurganlık: Bu motif kadın-erkek ilişkisini ve üreme sürecini sembolize eder. Arpa, kavun, karpuz, üzüm ve nar motifleri de doğurganlığı temsil een diğer motiflerdir.

4- İnsan figürü: Bu motif belirli kişilerin hatıralarını yaşatmak amacılıyla kullanılıyordu. En eski insan figürü Pazırık halılarında görülmüştür. Bazı insan figürleri ise çocukları sembolize eder, halıyı dokuyan kişinin çocuk sahibi olma dileğini yansıtır. Bazen de ölen bir çocuğun anısına bu figür kullanılır.

5- Saç bandı: Anadolu’da halı dokuyan kadınlar, beklentilerini ve hayatlarında olan önemli olayları saçlarını motifleyerek yansıtırlar. Bu motif evliliği temsil eder. Dokunan halıya eklenen küçük bir saç motifi, ölümsüzlüğe olan isteği yansıtır.

6- Küpeler: Küpeler Anadolu’da yıllardır değişmeyen bir evlilik hediyesidir.
Dokuduğu halıya küpe motifi ekleyen bir kadın, ailesine evlenmeye istekli olduğu mesajını verir.

7- Pranga: Pranga motifi aşkların devamlılığına olan isteği, bağlılığı ve aşıkların birbirlerine kendilerini adayışını sembolize eder.

8- Sandık: Bu sandık, evlilik öncesi bir kadına verilen çeyiz sandığını temsil eder. Çeyizde toplanan eşyalar gelecekte kadının evinde kullanılacağı için bu motif gelecekten beklentileri ve bir çocuk sahibi olma arzusunu gösterir.

9- Aşk ve birleşme: Uzak Doğu’ya ait eski bir sembol olan bu motif, eşliliği temsil eder. Anadolu’da ise kimi zaman bu motif gece ve gündüz anlamında kontrast renkler kullanılarak uygulanmıştır. Renklerin kontrast kullanımı, doğada hiçbir şeyin basit olmadığını sembolize eder. Çift sayılar, özellikle 2 Anadolu’da doğurganlığı sembolize eder.

10- Yıldız: Anadolu motiflerinde yıldız mutluluğun sembolüdür ve gökteki yıldızları sembolize etmez. Gökyüzünün anlatımında ejderha, anka kuşu, bulut gibi figürler kullanılır.

11- Pıtrak: İnsanların giysilerine ve hayvanların tüylerine yapışan pamuksu bir bitkidir. Onun, kem bakışları savuşturmaya gücünün yettiğine inanılır. Diğer taraftan çiçeklerle dolu anlamında gelen "Pıtrak gibi" deyimi, bu motifin bolluğun bir sembolü olarak un torbaları üzerinde kullanılmasını açıklar.

YAŞAMIN MOTİFLERİ

1- Hayatın temeline ait motifler:
Akan su motifi: Su hayatın temel ihtiyaçlarından biridir ve her zaman kullanılmıştır. Kuraklık çekilen bölgelerde suya olan hasreti temsil etmek adına bu motif kullanılmıştır.

2- Hayatın korunması ile ilgili motifler:

a) Dulavratotu

b) El, parmaklar ve tarak

c) Muska ve düşman göz

d) Göz

e) Haç

f) Kanca

3- Yaşamı koruyan motifler:

a) Yılan

b) Ejderha

c) Akrep

d) Kurt ağzı, kurt izi, canavar izi

Tarih öncesi çağlarda mağaralarda yaşayan insanlar vahşi hayvanlardan korkuyorlardı ve her hayvandan bir parçayı motif olarak kullanarak kendilerini güvende hissediyorlardı.
Çatalhöyük’te leopar, akbaba ve kartal motifleri bulunmuştur.

e) Muska ve nazarlık, bazı insanların bakışlarında bir güç olduğuna, bu bakışların kötülüğe, zarara, şansızlığa ve hatta ölüme bile sebep olduğuna inanılır. Nazarlıklar işte bu kem bakışların etkisini azaltan çeşitli nesnelerdir.

4- Ölümsüzlük ve aile motifleri:
Yaşam ağacı: Kullanılan bu motifin canı ve malı koruduğuna inanılırdı.
Tek tanrılı dinlere inanan kültürlerde ağaç motifine genelde rastlanır. Yaşamdan sonrasına olan inancı temsil eder. Ölüm zamanı geldiğinde hayat ağacının üzerinden uçtuğu söylenen “Can Kuşu” da motiflerde rastlanan bir figürdür.

Aile: Türk kültüründe aile, göçmen ailesi, kabileler ve milletler, sembollerle anlatılır. Bu motiflere, mezar taşlarından halılara kadar birçok yerde rastlanır.

ÖLÜMÜN MOTİFLERİ

Kuş motifleri: Kuş motiflerinin Anadolu kültüründe birçok farklı anlamı vardır. Baykuş ve kuzgun kötülük alameti kabul edilirken, güvercin, bülbül ve serçe gibi kuşlar iyilik alametleridir. Aşk, zevk ve mutluluğu temsil etseler de, kuşlar ölünün ruhunu da temsil eder. Dinsel bir sembol de olan kuş, gelecekle ilgili bilgi sahibi olma arzusunun da sembolüdür. Kuş motifi Anadolu’da görkem ve gücün de sembolü olmuştur.

Kaynak:Halı Dergisi
Hemen panik yapmayın! Damlayan mumu halılardan ve diğer yüzeylerden çıkarmanın kolay ve çabuk bir yolu var. İhtiyacınız olan tek şey kağıt havlu ve bir ütü. En iyi sonucu almak için çok emici bir kağıt havlu kullanmanızı tavsiye ederim. Ütünün ısısıyla renkler halının üzerine çıkabileceğinden yalnızca beyaz kağıt havlu kullanın. Bu işleme başlamadan önce, halının üzerindeki katı mum kalıntılarını elinizle veya bir fırça ile alın. Hassas davranın ve fırçalarken halının tüylerini kaldırmamaya özen gösterin.
Bu günlerde herkes mumları çok seviyor, evine 3-5 tane alıyor veya arkadaşının evine hediye getiriyor. Mum dedik ama bunlar başka mum. Elektrik kesildiğinde bir çırpıda aşağıdaki bakkaldan alınan beyaz, tebeşir kalınlığındaki kişiliksiz mumlardan bahsetmiyorum. Benim bahsettiğim mumlar şu büyük mağazalarda, ev aksesuarı satan dükkanlarda veya İstiklal Caddesi’ndeki pasajlarda satılan renk renk, boy boy ve kokulu mumlar. İster romantik bir atmosfer için ister ortama güzel bir koku vermek için olsun, mumlar evinize farklı bir hava verir. Ama, her güzelin bir kusuru olduğu gibi, mumların da sizi deli eden bir özelliği var. Mumu yaktığınız zaman erimeye başlar. “Erimeyen mum istiyoruz” kampanyası başlatmak için özellikle ev hanımlarının çok geçerli nedenleri var. Bu rengarenk ve kokulu mumlar eğer altına bir tabak koymazsanız durduğu yere kalıcı bir imza atıyor. Evin çeşitli yerlerine koyduğunuz mumlar eşliğinde yediğiniz akşam yemeğinin ardından mumun kendi büyüklüğü kadar halınızın üzerinde bıraktığı bir leke çok can sıkıcı olabilir. Ama hemen panik yapmayın! Damlayan mumu halılardan ve diğer yüzeylerden çıkarmanın kolay ve çabuk bir yolu var.
İhtiyacınız olan tek şey kağıt havlu ve bir ütü. En iyi sonucu almak için çok emici bir kağıt havlu kullanmanızı tavsiye ederim. Ütünün ısısıyla renkler halının üzerine çıkabileceğinden yalnızca beyaz kağıt havlu kullanın. Bu işleme başlamadan önce, halının üzerindeki katı mum kalıntılarını elinizle veya bir fırça ile alın. Hassas davranın ve fırçalarken halının tüylerini kaldırmamaya özen gösterin.

1. Ütüyü fişe takın ve mümkün olan en düşük ısıya ayarlayın.

2. Ütü kızdıktan sonra, kağıt havluyu alın ve mum lekesinin üzerine koyun. Ütüyü hafifçe kağıt havlunun üzerinde gezdirin. Mum lekesi akışkan hale gelecek ve kağıt havlu onu emecektir. Ütünün ısısını orta seviyeden yukarıya çıkarmayın yoksa halının içindeki sentetik ipliklere zarar verebilirsiniz. Bazı özel halılar için, ütüyü daha fazla bastırmanız gerekebilir. Berberi halılarına özellikle dikkat edin ve iplik veya ilmikleri çekmeyin. İlmikleri çekmeniz bir kaçığa neden olabilir ve bu “kaçık” halının boyunca devam edebilir.

3. Tüm mum kalıntısı emilene kadar ütü ve kağıt havlu ile çalışmaya devam edin. Mumun emildiği bölge nemlenebileceğinden kağıt havluyu birçok kez döndürmeniz gerekebilir. Eğer söz konusu büyük bir lekeyse, birden fazla kağıt havluya ihtiyacınız olabilir. Burada anahtar kelime sabır çünkü bu işlem biraz zamanınızı alabilir.

Bu yöntem etkili olmalı. İnatçı lekelerle karşılaşılması durumunda, elinizden geldiğince halıdaki tüm mum kalıntısını kağıt havluya emdirdiğiniz bir noktada halının üzerinde hala tortu olduğunu görebilirsiniz. Kalanını da elinizden geldiğince nazik bir şekilde elinizle almaya çalışın. Lekenin üzerine biraz buz koyup erimiş mumun tekrar sertleşmesini sağlamak işe yarayabilir. Bu noktada da tedbirli olmakta fayda var çünkü bazı boyalar üzerine su uygulandığında solabilir.
Eğer yukarıdaki tüm adımları attınız ve halınızın üzerinde hala mum kalıntısı varsa, profesyonel bir halı temizleyicisi çağırabilirsiniz.

Kaynak: Halı Dergisi
“Halı terimlerini tanımak, halı perakendecisi ve döşemecisi ile etkin bir şekilde anlaşmanızı sağladığı gibi aynı zamanda en güvenilir halı tercihlerini de yapabilmenize olanak verir.”

Halı ve Kilim Birliği (CRI) tarafından oluşturulan ve müşterilere halı seçimleri ve uygulamaları konusunda çok daha bilinçli davranmalarını sağlayacak bir takım basit teknik terimler mevcuttur. Bu halı terimlerini tanımak, halı perakendecisi ve döşemecisi ile etkin bir şekilde anlaşmanızı sağladığı gibi aynı zamanda en güvenilir halı tercihlerini de yapabilmenize olanak verir.

Antimikrobik:

Bakteri, mantar ve küf gibi maddelerin üremesini azaltmak için halı üzerinde kimyasal işlem uygulanmıştır.

Antistatik:

Elektrostatik yükü, Insan duyarlılığına ulaşmadan dağıtan halı sistemi.

İkinci Taban:

Halıya ekstra sağlamlık ve kalınlık sağlamak üzere halının arka kısmına eklenen köpük, plastik, ürethan ya da PVC gibi dolgu malzemeleridir.

Ortalama Hav Ağırlığı:

Havın, alan başına kapladığı kütledir.

Taban:

Halının arka kısmını oluşturan kumaş ya da ipliklerdir.

TAFTING HALILARDA

Birincil Destekleme:

İpliğin tufting iğneleri ile geçirildiği dokuma ya da dokuma olmayan kumaşlardır.

İkincil Destekleme:

Boyutsal istikrarı arttırmak ve sağlamlaştırmak için halının arkasına eklenen kumaştır.

Berber Bukle:

Yün, naylon ya da olefin gibi kalın iplikler ile kümelenen loop pile halılardır. Genellikle, kontrast yaratan rastgele renk noktalarından oluşan bu halı çeşidi rahatlatıcı bir yüzeye sahiptir. Bununla beraber resmi olmayan, rahat bir görüntü yaratır. Günümüzde bu terim, çok katmanlı loop halı stillerini ifade etmek üzere kullanılmaktadır.

Kenar Şeridi:

Halı kenarına, kenarları korumak, güçlendirmek ya da süslemek için dikilen bir bant ya da şerittir.

Duvardan Duvara Halı:

6 fitten daha fazla geniş üretilen halılar için kullanılan bir terimdir. Duvardan duvara halılar genellikle 12 fit genişliktedir ancak bazen 13 ya da 15 fit genişliğinde de bulunabilirler.

Halı Yapısı/Konstrüksüyon:

Tufted ya da dokuma gibi, halının üretim methodu, iplik ve dolgu malzemelerinin teknik özelliklere uygun bir şekilde son düzenlemesidir.

Altlık:

Üzerinde yüründüğünde halının yeterli yumuşalık ve desteğe sahip olmasını sağlamak üzere halı altında kullanılan herhangi bir malzemedir. Altlık, halının yalıtım özelliklerini arttırarak aynı zamanda kullanım ömrünü de uzatmaktadır. Bazı durumlarda, altlık halıya üretim esnasında eklenmektedir.

Delaminasyon:

İkincil destekleme ya da altlığın, birincil desteklemeden ayrılma işlemidir.

Yoğunluk:

Halı yapımında kullanılmış olan iplik miktarını ve tuftların birbirine yakınlığını ifade etmektedir. Genel olarak, iplik kullanımı ne kadar yoğunsa, halıdan sağlanacak performans da o kadar iyi olur.

Boyut Stabilitesi:

Halının kendi orjinal ölçüsünü ve şeklini koruyabilme kabiliyetidir. Örneğin ikincil destekleme, halıya boyutsal istikrar sağlayan bir işlemdir.

Halı Sıklığı:

İki iğne deliği arasındaki mesafenin santimetre cinsinden ölçüsüdür.

Kesik Havlı Halı:

İlmikler kesilerek münferit iplik kümeleri oluşturulur. Günümüzün en popüler üretim tekniklerinden biri olan kesik havlı halı, dayanıklılığını yapımda kullanılan ipliğin cinsi, kümelerin yoğunluğu ve düğüm miktarı gibi etmenlerle edinir. Bu yöntem ile üretilen halılar:

Velur:

Düz ve katmanlı yüzeyi ile resmi bir hava oluşturmaktadır.

Saksoni:

Bir diğer düz halı çeşididir. Ancak bu halıda, iplik kümeleri çok daha fazla düğüme sahiptir. Bu sayede ipliğin kenarları daha belirgin bir hal alarak daha az resmi bir görüntü yaratır. Bu şekilde ayak izlerini de azaltmış olmaktadır.

Frize:

Bu halı da ise, iplikler çok düğümlü olduklarından dolayı bukleli bir yüzeye sahiptir. Resmi olmayan bir görüntüye sahip olan bu halı, aynı zamanda ayak ve elektrik süpürgesi izlerini en aza indirir.

Bukle Halı:

Aynı uzunluktaki ilmikler, resmi olmayan bir görüntü oluştururlar. Bu halı, yoğun trafiğe maruz kalan alanlarda genellikle uzun süre dayanabilmektedir.

Seviyeli Bukle Halı:

Bu halıda genellikle iki ya da üç farklı ilmik boyu bulunur. Bu farklı ilmik boyları hem desen efektleri yaratır hem de halının uzun ömürlü olmasını sağlar.

Rölyef Halı:

Kesik ve düğümlü ipliklerin birleşiminden oluşan bu halılar, birbirinden farklı pek çok çeşit yüzey dokusu sağlar.

Kaynak:Halı
Tufting, İngilizce “tuft” sözcüğünden gelmektedir. Tufting teknolojisinin tarihçesi ve halı sanayine adaptasyonu geçtiğimiz yüzyılın başlarına kadar dayanmaktadır. Bu yüzyıllarda Amerika’da mum üretiminde çalışan Kızılderili kadınların pamuk ipliği kırpıntılarını toplayarak yatak ve masa örtülerini el maharetleri ile süslemeleri, Mr. Joe Cobble’a bir fikir verdi. Joe Cobble Kızılderili kadınların elleri ile yaptıklarını yapabilecek bir makine üretmeye karar verdi.

Tafting Teknolojisinin Tarihçesi

Tafting sözcüğünü anlatmak için ilk olarak tafting teknolojisinin hangi yıllarda geliştiğinden ve hangi aşamalardan geçerek, ev tekstili, oto sanayi, sentetik spor zeminleri (yapay çim halı) gibi birçok alanda dünyamıza girdiğinden söz etmek gerekir.

Tafting (Tufting) kelimesi, İngilizce “tuft” sözcüğünden gelmektedir. Tafting teknolojisinin tarihçesi ve halı sanayine adaptasyonu geçtiğimiz yüzyılın başlarına kadar dayanmaktadır. Bu yüzyıllarda Amerika’da mum üretiminde çalışan Kızılderili kadınların pamuk ipliği kırpıntılarını toplayarak yatak ve masa örtülerini el maharetleri ile süslemeleri, Mr. Joe Cobble’a bir fikir verdi. Joe Cobble Kızılderili kadınların elleri ile yaptıklarını yapabilecek bir makine üretmeye karar verdi. Sonuç olarak bu teknolojiyi geliştirmek üzere karar alındı ve çalışmalara başlandı.

Bu çalışmalar kısa zamanda meyvelerini verdi ve ilk çok iğneli tafting halı dokuma makinesi sanayide yerini aldı. Bu teknolojinin sanayide kabulü hiç de zor olmadı ve 1946 yılında kısa zamanda Amerika’da halı üretiminin %9’unu tafting halılar oluşturuyordu. Bu rakam 1956’da %42’leri ve 1961 yılında %72’leri teşkil ediyordu. Kısa zamanda bu teknoloji Avrupa’ya ve oradan da tüm dünyaya yayılarak kısa zamanda duvardan duvara halı, banyo pas pasları, masa ve yatak örtüleri, mobilya sanayi, sentetik spor zeminleri (yapay çim halı), giyim sanayi olmak üzere birçok sanayi dalında rakipsiz yerini almış oldu ve kısa zamanda dikiş makinesinden bozma ilk tek iğneli tafting makinesi 1930 yılında Dalton Georgia, Amerika’da üretilmiş oldu.

Tabla Tafting Makinesi (Table Tufting Machine)

Çevreden yoğun ilgi gören bu makine yoğun bir şekilde üretilmeye başlandı. Bu makineler, dikiş makinesi iğnesi aracılığıyla zemin bezi üzerinde uzun havlan oluşturuyordu ve bu ürün ilk bukleydi (loop pile). Kızılderili kadınlar oluşan bu bukleleri makas ile tıraşlayarak değişik görüntüler elde etmeye başlayınca, Mr. Joe Cobble’da yeni fikirler oluşmaya başladı ve çok geçmeden ilk iğneli (cut pile) peluş tafting makinesini üretmeyi 1935 yılında başardı. Mr. Joe Cobble artık bu alanda ülke çapında geniş bir çevreye ün salmış ve birçok sanayi kuruluşundan yoğun teklifler almaya başlamıştır.

Kaynak:Halı Dergisi
MÜŞTERİLERİMİZDEN

" herşey çok iyi "
-- Oktay U.

Mükemmel